Zmiany dotyczące stosowania systemu Track&Trace z podpisem Prezydenta

Dodano: 7 maja 2024
Zmiany dotyczące stosowania systemu Track&Trace z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę z 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowelizacja, która rozszerza zakres stosowania tzw. systemu Track&Trace, ma wejść w życie 20 maja br. 

Korzyści 
  • Na czym polega tzw. system Track&Trace
  • Co jest podstawą jego stosowania
  • Jaki jest zakres zmian przepisów obowiązujących w tym zakresie, które mają wejść w życie 20 maja br.

Sprawdź:

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe w systemie Track&Trace

MF wyjaśnia zmianę definicji płynu do e-papierosów

Czy trzeba prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy

Przepadek wyrobów tytoniowych ze zwolnieniem od akcyzy

Celem regulacji jest wprowadzenie możliwości stosowania w odniesieniu do wyrobów tytoniowych, które nie są wyrobami akcyzowymi (np. tytoń do żucia, tytoń do nosa) Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych tzw. Track&Trace. Ten system został ustanowiony na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z  3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylającej dyrektywę 2001/37/WE.

Od 20 maja 2019 r. system Track&Trace gromadzi dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów.

Na czym polegają zmiany w przepisach 

Aby zrealizować ten cel zaproponowano nowelizację ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych  (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 700).  Została ona podpisana przez Prezydenta 25 kwietnia  br. W przedmiotowej nowelizacji rozszerzono system Track&Trace o wyroby tytoniowe, które nie są wyrobami akcyzowymi (np. tytoń do żucia, tytoń do nosa), oraz wprowadzono możliwość stosowania w odniesieniu do tych wyrobów takiego zabezpieczenia, jak w przypadku wyrobów tytoniowych sprzedawanych w wolnych obszarach celnych (tzw. duty-free).

W uchwalonej ustawie zmieniono także upoważnienia do wydania aktu wykonawczego dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych określającego rodzaje elementów potwierdzających autentyczność zabezpieczenia umieszczanego na opakowaniu jednostkowym wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzono zmiany legislacyjne, w tym uzupełnienie tytułu ustawy o stosowny odnośnik o wdrożeniu ww. dyrektywy.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 20 maja 2024 r.

Źródło:

www.prezydent.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz